Vervolg van week 3
week 1 | week 2 | week 3 | week 4 | week 5 | week 6
Maandag 27 juli 2026
Het weer is vandaag beter dan gisteren lijkt het, de wind is wat gaan liggen.
Herman is vroeg wakker en duikt even het meer in, maar vindt het water toch wel aan de frisse kant.
We ontbijten en dan gaan we even kijken wanneer we met de boot over zouden kunnen naar de Åland eilanden. We vinden een overtocht mét ruimte voor de auto voor dinsdagmiddag van Grisslehamn om15.00 uur met aankomst 2 uur later om 18.00 uur in Eckerö (Finse tijd, het is er een uur later). We betalen hiervoor auto met 2 personen nu € 50,36 enkele reis, voor een grotere of hogere camper zal dit al snel 140 euro duurder zijn.
De benzine is op Åland wel een stuk duurder dan hier, 2,15 in plaats van 1,43, dus voor we overgaan morgen zullen we in Zweden nog even tanken.
Voor we weggaan horen we wat geritsel achter de auto en zien we een eekhoorntje druk met het eten van hazelnoten uit de boom.
We vertrekken laat van dit rustige plekje en kijken eerst in Vedevåg bij de kanonnen die er opgesteld staan en de bijzondere gebouwen die erachter staan. In het verleden werd Vedevåg ook wel Wedevåg genoemd, vandaar dat we op veel plekken deze naam of de W tegenkomen. In het verleden stond Vedevåg ook bekend om zijn ijzerwerk.
We rijden verder via Västerås richting Upsala en vinden onderweg een enkele multi, de meesten niet heel bijzonder. We doen boodschappen in Kolbäck en in Dingtuna vinden we een cache bij de kerk en lunchen we op de parkeerplaats.
Onderweg zien we in een dorp ook een ‘ICA to go’, die kennen we nog niet. Als ik er sta te kijken komt er net een vrouw aanlopen en zij legt uit hoe het werkt. Je maakt een account aan in de app en dan kun je naar binnen om je boodschappen uit te zoeken en die scan je zelf en vervolgens betaal je via Swiss en daarna krijg je een code waarmee je er weer uit kunt. Dit kunnen wij niet doen omdat wij geen Swiss hebben, daarvoor heb je een Zweedse bankrekening nodig. Het geheel wordt door camera’s bewaakt.
We hebben dit al eens eerder gezien in Noorwegen, maar daar was gewoon een winkel waar je naar binnen ging onder camerabewaking en deed je je boodschappen en rekende je af, dit alles ook alleen want er was niemand in de winkel. Het voelde wel heel vreemd, wij hebben toch liever een winkel met medewerkers.
We rijden naar Gryta kyrka, eigenlijk om het slot te zien, maar dat stelde niets voor en was privé. Bij Gryta kyrka vinden we een cache en even later ook bij de mooie oude houten klokkentoren, een mooie omgeving.
Het wordt echter tijd om een plekje te zoeken en dat vinden we vóór Upsala in de omgeving van Dalby eigenlijk er tegenover.
Een mooi plekje bij een zwemstrandje en er liggen nog een paar caches ook, wat wil een geocacher nog meer..
We vinden er de multi, of eigenlijk Herman want ik had er niet bij gekund en lopen dan nog een stukje verder door het bos en vinden nog een prachtig gemaakte cache.
Daarna terug naar de auto om te eten en nog lekker buiten te zitten. Het is behoorlijk druk geworden op deze plek, 8 campers, een daktent en 2 gewone tenten.
Overnachting: gratis
Dinsdag 28 juli 2026
Vanmorgen is Herman al vroeg aan de wandel naar de vogelkijkhut en ondertussen zet ik koffie en kook eitjes. Daarna samen ontbijten en vertrekken uit deze mooie omgeving.
We proberen nog caches te doen hier vlakbij maar we lopen vast door de taal. We rijden verder en vinden vlak voor Uppsala nog wel een spoorwegen-gerelateerde multi. Hierna door naar een supermarkt in Uppsala. Daar zagen we voor het eerst dat er in de supermarkt planten onder paars ledlicht gekweekt worden (zonder aarde) en dat dit later in de winkel verkocht wordt. Het betreft kiemgroenten, kruiden en verschillende soorten sla.
Voorbij Uppsala vinden we nog een korte multi en lunchen we gelijk. Daarna met een tankstop SEK 15,60 (€ 1.42) door naar het haventje van Grisslehamn waar we om 14.00 uur aankomen. Hier kunnen we met de, na betaling, verkregen qr-code snel inchecken en aansluiten in de rij.
Rond half drie komt de boot aanvaren en als iedereen eraf is, krijgen we om 14.45 uur nog een korte onweersbui, maar daarna weer zon en blauwe lucht en rijden wij aan boord.
Om 15.00 uur vertrekt de boot en gaan wij in korte broek en shirtje op het bovendek weer van de zon genieten.
Zelfs op deze twee uur durende overtocht is er livemuziek aan boord en via de speakers te horen aan dek.
Om 6 uur tijd komen we aan in Ålandse tijd. We hadden een camping op het oog, maar die blijkt 30 euro te zijn zonder douche, dan kunnen we net zo goed doorrijden naar Mariehamm en daar op de camping gaan staan. Dat is wel even slikken, Camping Gröna Udden vraag een all-in prijs van 40 euro!
Nou dat moet dan maar voor een keer. We vinden een plekje en gaan wat eten. Als we op de kaart kijken zien we redelijk wat caches om ons heen liggen en een eventje van Duitsers op nog geen 700 meter van de camping bij een Drentse zwerfkei die weer teruggebracht is hier naartoe, daar lopen we wel even heen. Er blijken zich 2 mensen aangemeld te hebben en die komen pas tegen het eind want ze waren nog bezig met een auto-bingo (!) daar hebben de Duitsers noch wij ooit van gehoord. Het blijkt een bingo te zijn die je zittend in de auto doet.
Misschien te vergelijken met een drive-in film, maar dan een drive-in bingo, het schijnt hier populair te zijn.
Na een tijdje gezellig met elkaar gesproken te hebben nemen we afscheid en gaan we terug naar de camping.
Woensdag 29 juli 2026
Na ons ontbijt zijn we op de fiets gestapt om Mariehamn beter te verkennen dan we vorige keren gedaan hebben en komen langs een haventje. We hebben er een aantal leuke caches gevonden. Een bijzondere waarbij we een mooie tuin in moesten waarvan we eerst dachten dat het privé was en een later ook in een tuin met wilde bloemen.

Tussendoor eten we wat bij Restaurant Sittkoffska Gården op het terras en daarna kijken we bij het museum naar de Pommern, een uniek stalen viermaster zeilschip dat nog in originele staat zou verkeren. We hebben even overwogen om dit keer wel binnen te kijken, maar we vonden 17 euro p.p. toch teveel voor een snelle blik.
We rijden het fietspad verder langs het water en gaan richting de camping om te eten.
Onderweg zien we een groepje mensen staan in een parkje en we gaan kijken we zij daar doen. Een vrouw wenkt ons om dichterbij te komen en ze vertelt dat ze hier protesteren tegen de oorlog in Oekraïne en dat ze dit elke dag om precies 17.00 uur doen voor de Russische ambassade waarbij men het Europese volkslied zingt in het Zweeds, en dit al veel meer dan 1000 dagen achtereen!
Eenmaal terug op de camping gaan we eten en na de afwas stappen we nog even op de fiets voor een cache bij een kapelletje op een pier, de Sjöfararkapellet (Zeeliedenskapel) in het Sjökvarteret (Zeevaartkwartier) en dan naar een cache in een klein natuurreservaat. We zetten de fietsen bij de ingang en lopen via een vlonderpad erdoorheen. Als we teruglopen naar de fiets zien we nog een ree vlak voor ons.
We hebben ons wederom prima vermaakt vandaag in de meest rustige hoofdstad die we ooit hebben bezocht en het was ook vandaag weer mooie dag.
Dan is het tijd voor koffie bij de camper.
Donderdag 30 juli 2026
Herman is er al op tijd uit, maar ik slaap nog een uurtje door. We ontbijten weer rustig in het zonnetje met mooi uitzicht op voorbij varende schepen en scheepjes en de ganzen zijn er ook alweer.
Daarna pakken we de fiets om de route zuidelijk van Mariehamn te rijden, die is ons aanbevolen door de dame van de informatie. We blijven hier dus nog een nacht, morgen echt verder.
We rijden het eerste deel een mooie route over fietspaden en vinden ook een aantal caches in een mooie omgeving.
Door een cache komen we uit bij mooie botenhuizen en zien daar ook de geoorde fuut.

Tot het moment komt dat er geen apart fietspad meer is en we over de doorgaande weg moeten rijden, dat vind ik minder leuk. Het verkeer raast met een behoorlijke afstand langs je heen en even stoppen kan niet zomaar.
Daarna nog een paar kilometer doorgefietst, via bruggen en dijken rijden we over Nåtö waar we een wandeling maken door een bijzonder natuurgebied.
Heel bijzonder vinden we hier dat bij de brievenbussen niet het huisnummer staat, maar het coördinaat.
Daarna zien we bij een afslag een kiosk waar koffie, ijs e.d. verkocht wordt, wij stoppen er en kopen er een ijsje.
Dan toch nog een paar kilometer door naar Järsö en daar keren we om.
Op de terugweg in Mariehamn nog een boodschap gedaan voor het avondeten en door naar de camping. Daar aangekomen zitten we lekker voor de auto en genieten weer van het uitzicht, we zien enkele mooie zeilboten voorbij varen.

Vrijdag 31 juli 2026
We zijn vanmorgen weer allebei vroeg eruit, maar nu hebben we gisteren brood besteld op de camping en dat kunnen we pas om half negen ophalen, dus we moeten nog even wachten met het ontbijt.
Net als we buiten willen gaan zitten begint het zachtjes te regenen, dan toch maar binnen ontbijten weliswaar met de schuifdeur open.
We vertrekken pas tegen half elf en ons plekje wordt meteen ingenomen.
Wij rijden eerst naar het natuurgebied waar we eerder de multi niet konden vinden. Herman heeft hem opnieuw berekend en we hebben een rekenfout gemaakt. Met het nieuwe coördinaat vinden we de cache vlot en gelukkig is het weer droog en begint de zon ook weer te schijnen.
Dan rijden we naar een ander natuurgebiedje met wetlands waar een multicache ligt. Hier vinden we na een korte rondwandeling alle antwoorden en na enig zoeken ook de cache, weer een mooi natuurgebied.
We vervolgen onze weg via de supermarkt om avondeten in te slaan en rijden daarna verder.
Onderweg vinden we nog een cache en daarbij toevallig ook een nog intacte slangenhuid, bijzonder om te zien zo’n afgeworpen huid!
Daarna komen we langs een cache die Rastplatsen heet ofwel rustplaats, misschien is dat een plekje waar we kunnen lunchen.

Dat is het zeker, een erg leuke plek met oude fietsen, oude benzinepomp, een oude Renault 4. Onze eerste auto in 1978 was ook een Renault 4 en daar hebben we ook goede (vakantie)herinneringen aan. Er blijkt op deze leuke plek ook nog een cache te liggen.
We lunchen hier bij de picknickbank en net als we weg willen gaan komt de eigenaar eraan lopen om even een praatje te maken.
We hebben een erg leuk gesprek met deze enthousiaste man en hij laat ons ook nog meer zien wat hij achter op zijn enorme terrein heeft staan en vertelt wat voor plannen hij met deze spullen heeft.
We gaan verder en wat later vinden we nog een cache en gaan dan kijken voor een overnachtingsplek.
We komen uit bij Olofsnäs in de buurt van Geta aan een landweggetje dat leidt naar Kulturavsstuga. Een rustig plekje waar we blijven staan.
Overnachting: gratis.
Zaterdag 1 augustus 2026
We hebben heerlijk geslapen zelfs tot 8 uur! Een heel rustige plek, er is ook niemand meer langs- of bijgekomen.
We rijden vanaf hier eerst richting Camping Geta om daar een cache te doen die we in 2013 niet konden vinden. We zien dat bekenden van ons de cache kort geleden gevonden hebben en wij gaan een nieuwe poging doen.

Als we daar zijn herkennen we de uitkijktoren weer en nu vinden we de cache heel snel. We lopen door naar een andere caches verderop langs een wandelroute. Het is een erg mooi omgeving met prachtig uitzicht.
Daarna rijden we de weg verder naar Hällö en genieten even van het mooie plekje. Hier ligt een kleine veerboot, maar het ziet er niet naar uit dat deze gaat varen.
Dan rijden we een stukje terug en slaan af naar de fietsferry bij Lolos Seaside Cafe.
Er staan al heel wat fietsers te wachten op de ferry die hen naar Skarpnåtö brengt.

Op dit mooie plekje gaan we wat eten en dat op het terras aan een tafeltje aan de waterkant.
Een heerlijk plekje!
We zien de ferry met de fietsers aan boord weer vertrekken.
Met de auto moeten we gewoon dezelfde weg terug en op die terugweg doen we nog een multi die ons naar een museum brengt, Geta Nostalgi & Motormuseum, een privémuseum waar een enthousiaste beheerder/eigenaar ons de nodige uitleg geeft. Je hoeft geen ticket te kopen, maar je kunt geven wat het je waard is. Vind je het niks, dan ga je weer, volgens de man.
Weer een pareltje, vinden wij.

Na inworp van 1 euro kon Herman er weer even ouderwets flipperen op een flipperkast uit 1963.

Daarna rijden we door naar Godby en doen daar wat boodschappen om dan door te rijden naar Sund waar we een plekje vinden op Puttes Camping. Een eenvoudige, maar erg ruime camping, maar alles is er. Het sanitair is wat gedateerd maar functioneel en schoon, er is zelfs een keukenruimte. Het gebruik van de wasmachine of droger kost hier maar 1 euro, op de vorige camping was dat 10 euro, blij dat ik er daar niet aan toegekomen ben.
In plaats van een handwas heb ik het mezelf makkelijk gemaakt en de was in de wasmachine gestopt en met dit mooie weer droogt het snel buiten.
Overnachting: € 20,00 zonder elektr. douche 1 euro
Zondag 2 augustus 2026
Alweer allebei lang geslapen tot 8 uur. Dan even onder de douche, een goede douche met veel en warm water uit de handdouche, al is het louvredeurtje ervoor wat bijzonder en zijn 4 minuten heel snel om.
Rustig buiten ontbijten, het is nog stil op deze grote camping die heel leeg oogt.
We besluiten nog een nachtje te blijven en vandaag op de fiets te stappen. We fietsen eerst de camping verder af en komen aan het water waar ook een klein haventje is én er ligt ook een zeilboot met de Nederlandse vlag. Hij is niet overgevaren vanuit Nederland, maar ligt normaal in Zweden.

Wij rijden de camping af en voorbij Bomarsundfort gaan we naar Notvikstornet, een mooie ruïne met schitterend uitzicht. We zijn hier al eerder geweest, maar willen er nu een cache doen en het blijft hier mooi.
Notvikstornet is een historische, ronde verdedigingstorenruïne uit de 19e eeuw, onderdeel van het Russische Bomarsund-fortcomplex en beroemd om zijn weidse uitzichten over de archipel en de verwoesting die het tijdens de Krimoorlog heeft ondergaan.

We fietsen terug en besluiten de brug over te fietsen naar het eiland Prätsö, daar liggen ook wat caches onder andere bij een oud Russisch radiostation uit 1906-1918, dan fietsen we via een gravelweg naar een uitzichtoren. Het laatste stuk is een wandeling door een mooie omgeving. Als we daar boven even zitten en een cracker eten bedenk ik ineens dat mijn portemonnee met alle pasjes nog in mijn stuurtas zit. De terugweg gaat nu een stuk sneller (!), maar zoals eigenlijk wel verwacht staan de fietsen er nog onaangeroerd bij en zit mijn portemonnee er nog in, toch wel fijn om hem weer in handen te hebben.
We stappen weer op en fiets terug naar de doorgaande weg om daar een stukje verder de afslag te nemen naar een oude begraafplaats. Hier bevinden zich begraafplaatsen van nieuw-orthodoxe, lutherse en katholieke gelovigen uit de tijd van het Russische fort. Onderweg doen we ons weer tegoed aan de frambozen die er groeien.
Het is bewolkter geworden, maar ondanks dat schijnt de zon nog steeds. We fietsen terug naar de camping en gaan daar in het restaurantje wat eten op het terras. Dan door naar de camper en net als Herman de fietsen er weer op heeft gezet voelen we een druppel. Herman zet ook meteen de stoeltjes in de camper en wat een geluk hebben we, alles net op tijd binnen want er volgt een enorme hoosbui en daarna schijnt de zon weer volop!
Overnachting: € 20,00
Lees verder bij week 5





















Geef een reactie